Skip Navigation

Lopez Athletics

Father Lopez Catholic Green Wave Athletics

Menu

Lopez Athletics

Father Lopez Catholic Green Wave Athletics

Lopez Athletics

Father Lopez Catholic Green Wave Athletics

Game Summaries & Headlines.

Game Summary

2.0 weeks ago

Boys Varsity Track & Field vs. FHSAA 1A District Championship

Game Date
Apr 27, 2022
Score
FATHER LOPEZ: 1st

Trinity Catholic High School

Both teams repeated as district champions. First time in school history to win back to back years for both teams

Girls scored 237 points

Boys scored 264 points

Region meet at Mt Dora Christian Bible School next Wednesday May 4th

 

Individual Champions

Angelina Stabile Pole vault 7-10.75

Victoria Woods High jump 4-11.75

Richae Gibson Triple Jump 30-6.25

Sofia Dorcy Discus 20.06

Bruce Hailey Javelin 31.60 new school record

Caroline Theriault Low Hurdles 19.09

Katherine Seavers 400 1:02.7

Caroline Theriault 300 IH 56.3

Jonah Gnochetti Triple Jump 37-1

Antwan Scott shot 31-9.25

Gavin Greathouse javelin 135-9

Jack Svajko 110 HH 22.23

Boys 4x100 46.83

Jonah Gnochetti 300 IH 48.25

Ryan Herdel 100 meters 11.84

 

2nd place finishers

Boys 4x800 8:42.1

Henry Fulton 23.30

Jerome McDuffie 12.03

Girls 4x100 relay 53.6

Julia Slayne 300 IH 57.5

Erin Yunick 800 meters 2:58.7

Katherine Seavers 28.24

Talan Spires 3200 meters 11:46

Boys 4x400 relay 4:00.0

Enicro Pardes High jump 4-4.75

Kylie Moylan Pole vault 7-6

Kyan Cabiac Triple Jump 30-1

Rachodd McCloud Shot 32-8.25

Gavin Greathouse Discus 102-1

Stephen Peck 300 IH 55.4

 

Third place finishers

Kylie Moylan 100 LH 21.02

Angelina Stabile 100 meters 13.8

Erin Yunick 1600 meters 5:59

Kyan Cabiac 300 IH 57.5

Angelina Stabile 200 meters 29.1

Erin Yunick 3200 meters 15:48

Felipe Padres 3200 meters 12:08

Henry Fulton High Jump 4-6

Frankie Gnochetti Pole vault 5-11.25

Ryan Herdel Long jump 17-7

Jack Svajko Triple Jump 28-8.25

Brady van der burgt Shot 32.2.25

Hailey Bruce shot 25-2.35

Rachodd McCloud Discus 89-22

Elsa Sweeney Discus 63-4

Matthew Gazzoli Javelin 109-4

Addy Fulton Javelin 80-10

Andrew Gazzoli 800 meters 2:09

Katherine Seaver long jump 16-1.5

 

 

Other qualifiers for region meet are:

Julia Slayne 4th 100 LH

Jonah Gnochetti 100 meters

Matthew Gazzoli 1600 meters 4:53

Enicro Pardes 400 meters

Jerome McDuffie 200 meters

Lech Sweeney Long jump

Shania Nixon shot

Antwan Scott discus

Brady van der burgt javelin


https://lopezathletics.com